Kursbestämmelser/finansiering
Koppning
Metod i modern tappning
Att koppa är en gammal traditionell läkekonst som åter blivit aktuell. Koppning är enkel att utföra. Med hjälp av "sugkoppar" bildas undertryck i huden som påverkar bindväven i muskler och underhud. Det vakuum som bildas ökar blodgenomströmningen och bidrar till att transportera bort slaggprodukter i bindväven. Musklerna värms upp, slappnar av och huden aktiveras.

Koppning ger ökat välbefinnande och används ofta vid muskelspänningar, senfästesinflammationer, celluliter och för att öka cirkulationen. Stor vikt läggs vid hur reaktioner uppstår och varför. Koppning är ett utmärkt komplement till andra behandlingsformer.

Kursort-/er:
Stockholm och Göteborg

Omfattning:
2 dagar

Mer information:
Lärare på kursen är Eva Rask, bindvävsmassör, leg.naprapat och leg.sjukgymnast.

Lärare på fortsättningskursen är Eva Rask & Carlotta Östberg.

För tider, priser och anmälan.
Klicka på respektive kurs nedan.


Koppning
Information och anmälan
Fortsättningskurs i Koppning
Information och anmälan


 


Copyright © 2010 Axelsons Gymnastiska Institut | Axelsons Norge | Hestemassage i Danmark | Massageutbildning | Axelsons SPA | Axelsons Internationellt